piątek, 24 marca 2017

Trimbel Business Center – HCE
Przygotowanie projektu do systemów GCS900 z danych 3D

1) Założenie nowego projektu

Po uruchomieniu programu Business Center - HCE należy założyć nowy projekt. Na pasku narzędzi klikamy ikonę nowego projektu
lub z menu głównego wybieramy File, a następnie New
Z zakładki Project wybieramy Project Explorer, lub wciskamy klawisz F9. Z lewej strony pojawi
się dodatkowe okno, w którym będzie wyświetlać się lista elementów tworzonych w projekcie.


2) Import danych

Danymi wejściowymi do wykonania projektu mogą być m.in.:
- linie 3D (np. oś drogi i poszczególne jej krawędzie w postaci polilinii 3D), np. w formacie .dxf,
.dwg, .dgn, .xml i inne
- punkty 3D (np. punkty na kolejnych przekrojach poprzecznych) w formacie .txt lub .csv
- gotowa powierzchnia w postaci siatki trójkątów, np. w formacie .dwg, .xml, .ttm i inne.

Aby zaimportować dane w postaci linii lub powierzchni na górnym pasku narzędzi klikamy ikonę
Import lub z zakładki Project wybieramy polecenie Import. Otworzy się okno, w którym należy wskazać folder zawierający dane do projektu. W oknie poniżej pojawi się lista plików w tym folderze. Należy wskazać plik, który chcemy zaimportować i zatwierdzić przyciskiem Import. Import można wykonać także „przeciągając” plik z folderu do okna programu.
W zakładce Project Explorer, pod Imported Files pojawi się lista zaimportowanych plików.
Natomiast do importu plików ze współrzędnymi punktów (.txt, .csv) służy polecenie Import Format Editor dostępne w zakładce Project w rozwijalnym menu polecenia Import.
W nowo otwartym oknie wybieramy typ współrzędnych, które mamy w importowanym przez nas pliku. Najczęściej będą to współrzędne X,Y,Z - wybieramy wtedy opcję „P,N,E,elev,Code” (Point, Northing, Easting, Elevation, Code). Do każdego typu współrzędnych mamy dodatkowo w nawiasach opcje „Control” – wybieramy ją gdy importowane przez nas punkty są punktami osnowy (np. przy robieniu kalibracji) lub „Unknown” – pozostałe punkty.
Po wybraniu odpowiedniego typu współrzędnych klikamy przycisk Test i w oknie poniżej podajemy ścieżkę dostępu do pliku, który chcemy zaimportować. Po wybraniu pliku w oknie poniżej widoczny będzie podgląd, umożliwiający zweryfikowanie czy program przypisał poszczególne współrzędne do odpowiednich kolumn. W tym przykładzie zarówno numery punktów jak i wszystkie współrzędne powędrowały do kolumny „Point Id”, co jest nieprawidłowe – kolumny zaznaczone są na czerwono.
Aby to poprawić klikamy przycisk Next, ponownie Next, a następnie przy opcji Delimiter wybieramy z rozwijalnego menu symbol rozdzielający poszczególne współrzędne w naszym pliku (może to być przecinek, średnik, spacja itp.). Po wybraniu właściwej opcji poszczególne współrzędne powinny znaleźć się w odpowiednich kolumnach, a tło w oknie podglądu nie będzie już podświetlone na czerwono.
Jeśli program prawidłowo przypisał współrzędne do poszczególnych kolumn wybieramy Import. Na zapytanie o zapisanie zmian wybieramy No.
W zakładce Project Explorer pod Imported Files pojawi się nasz zaimportowany plik, a pod Points wyświetli się lista zaimportowanych punktów.

3) Utworzenie osi drogi (jeśli tworzony projekt nie jest modelem drogowym krok ten należy pominąć)

Utworzenie osi drogi nie jest konieczne – do systemów z serii GCS900 niezbędna jest tylko powierzchnia projektowa. Natomiast utworzenie w projekcie również osi daje operatorowi możliwość wyświetlania na ekranie kilometrażu drogi, na którym aktualnie się znajduje maszyna.
Uwaga: do utworzenia osi drogi niezbędny jest moduł Field Data
Business Center importuje linie 3D z plików .dxf, .dwg, .dgn, jako ‘CAD 3D Polyline’. Aby móc utworzyć oś drogi z takiej linii należy najpierw przekonwertować ją do postaci ‘Linestring’ – w tym celu zaznaczamy tą linię, wciskamy prawy przycisk myszki i z podręcznego menu wybieramy Edit. W tym momencie program przekonwertuje linię do postaci ‘Linestring’. Okno edycji, które otworzy się po prawej stronie należy zamknąć bez wprowadzania żadnych zmian.
Oś drogi tworzymy wybierając z zakładki Corridor polecenie Create Alignment.
W nowo otwartym oknie podajemy nazwę osi i wybieramy warstwę, na której ma być ona utworzona. Wybieramy opcję Define Individual Segments, opcję Use an existing line zostawiamy nie zaznaczoną. Zatwierdzamy przyciskiem OK.
Aby przekształcić wybraną linię w oś, klikamy opcję Append Selected Line - przycisk
z prawej strony nowo otwartego okna „Horizontal Alignment by Segment”.
Wybieramy opcję Append Horizontal Alignment, następnie przechodzimy do okna Line to append i wybieramy w widoku planu linię, która ma stanowić oś naszej drogi.
Zatwierdzamy przyciskiem OK. Program „zaczyta” kolejne segmenty wybranej linii i poda ich długości, kilometraże i współrzędne płaskie.
Program zawsze przyjmuje początkowy kilometraż 0. Aby to zmienić wystarczy wpisać w polu Station odpowiedni kilometraż i trzykrotnie wcisnąć klawisz Enter – program automatycznie przeliczy wszystkie następne kilometraże.
Przechodzimy do zakładki Vertical i w analogiczny sposób sczytujemy niweletę. Wybieramy opcję Create Vertical Alignment, a następnie klikamy opcję Append Selected Line (przycisk)
Tym razem wybieramy opcję Append Vertical Alignment. W polu Vertical Alignment to append to pojawi się nazwa naszej osi. Przechodzimy do okna Line to append i wybieramy w widoku planu linię, która jest osią naszej drogi (jeśli przy wskazywaniu linii pojawią się dwie opcje: ‘Linestring’ i ‘Horizontal Alignmen’t, jak na zrzucie ekranu poniżej, wybieramy ‘Linestring’). Zatwierdzamy przyciskiem OK.
Program sczyta wysokości i spadki w poszczególnych kilometrażach. Kilometraż początkowy zostanie przyjęty jako zero (należy to ręcznie poprawić), następne kilometraże będą już zaczytane prawidłowo.

4) Utworzenie powierzchni

Z zakładki Surface wybieramy polecenie Create Surface. W nowo otwartym oknie podajemy nazwę dla naszej powierzchni. Klikamy kursorem myszy w polu Members to form surface, a następnie w oknie planu wybieramy obiekty, z których chcemy utworzyć powierzchnię. W przykładzie poniżej są to linie 3D, ale w ten sam sposób powierzchnię można utworzyć np. z punktów.
Zatwierdzamy wciskając OK. Zostaje utworzona nowa powierzchnia w postaci siatki trójkątów.

5) Zagęszczenie przekrojów na łukach (jeśli w tworzonym projekcie nie mamy osi drogi krok ten należy pominąć)

Uwaga: do zagęszczenia przekrojów powierzchni niezbędny jest moduł Surface Tools.
Zagęszczanie przekrojów polega na automatycznym wyinterpolowaniu i wstawieniu na łukach kołowych dodatkowych przekrojów poprzecznych. Dzięki temu uzyskuje się dokładniejszy model, a co za tym idzie dokładniej wykonaną powierzchnię przez system na maszynie. Poniższe zrzuty ekranu przedstawiają tą samą powierzchnię przed i po zagęszczeniu przekrojów.
Aby zagęścić przekroje należy w widoku planu zaznaczyć powierzchnię, wcisnąć prawy klawisz myszy i z podręcznego menu wybrać Properties. Otworzy się okno z właściwościami wybranej powierzchni.
W opcji Horizontal alignment należy wskazać z rozwijalnego menu oś naszego projektu drogowego, następnie przewinąć okno właściwości do działu Densification i zmienić opcję Densify surface na Yes. Program zagęści siatkę trójkątów na łukach.
Gotową powierzchnię tą można obejrzeć w widoku 3D. W tym celu z zakładki View wybieramy polecenie 3D View. Model można obracać trzymając wciśnięty środkowy przycisk myszy. Punkt obrotu można wskazać wciskając klawisz Alt i lewy przycisk myszy.
Aby zapisać projekt z zakładki File wybieramy polecenie Save, podajemy nazwę i lokalizację na dysku, gdzie ma być zapisany projekt.

6) Eksport danych do formatów obsługiwanych przez system GCS900

Z zakładki Project wybieramy polecenie Export. W nowo otwartym oknie należy przejść do zakładki Construction, a następnie wybrać Machine Job Site Design exporter. W polu Model type wybieramy typ naszego projektu:
- Road Surface – projekt drogowy zawierający oś
- Surface – powierzchnia (bez osi)
W naszym przykładzie wybieramy opcję Road Surface, następnie w polu Surface wybieramy utworzoną przez nas powierzchnię, natomiast w polu Alignment wybieramy oś drogi. Opcja Design Map umożliwia wskazanie dodatkowych obiektów, które ma widzieć operator maszyny po załadowaniu projektu (jeśli nie wskażemy w tym polu żadnego obiektu widoczne będą tylko oś drogi i jej zewnętrzne krawędzie). Takimi dodatkowymi obiektami mogą być np. inne linie załamania powierzchni projektowej jak krawędź jezdni, pobocza, miejsce przebiegu rurociągów, kabli itp. W polu File Name należy podać nazwę pliku i wskazać lokalizację na dysku, w której mają zostać zapisane wyeksportowane pliki. W ustawieniach poniżej (Settings, pole Controller Software Version) wskazujemy wersję oprogramowania GCS900, którą mamy na maszynie.
Eksport potwierdzamy poprzez naciśnięcie przycisku Export
We wskazanej wcześniej lokalizacji zostaną utworzone dwa pliki: jeden o rozszerzeniu .svd zawierający powierzchnię projektową oraz drugi o rozszerzeniu .svl zawierający oś drogi i dodatkowe wskazane przez nas obiekty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz